Vioara
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Vioara

un forum pentru toti pasionatii de vioara
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Intrebare vioara

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
MeMo
incepator
incepator



Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 03/12/2009

Intrebare vioara Empty
MesajSubiect: Intrebare vioara   Intrebare vioara Icon_minitimeJoi Dec 03, 2009 10:51 pm

Ce corzi mi-ati recomanda pentru ca vioara mea sa sune cat mai bine si cat mai curat?
Si de ce depinde sonoritatea viorii?
Am o vioara cumparata cu aproximativ 700 lei, si am impresia ca nu e asa buna.
Multi imi spun ca e najpa vioara mea Neutral
Acum vreau sa imi cumpar un set de corzi, si pe internet am vazut diverse seturi.
Ma intereseaza ceva detalii despre corzile
Thomastik,Corelli,Pirastro,Stradivari - care din astea sunt mai bune, si ce sa aleg(moi, tari)
Sus In jos
paulcatalin
incepator
incepator



Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 07/01/2010

Intrebare vioara Empty
MesajSubiect: Re: Intrebare vioara   Intrebare vioara Icon_minitimeJoi Ian 07, 2010 7:19 pm

Salut!

Sonoritatea viorii depinde de foarte multe lucruri cum ar fi : lemnul , cleiul , lacul , constructia ,vechimea si foarte multe altele. Nu corzile fac vioara sa sune curat sau bine , in niciun caz !

Cand alegem corzile , sunetul viorii conteaza foarte mult , nu exista corzile ideale , totul este relativ. Chiar si un set de corzi de sute de euro nu se potriveste pe orice vioara.

Eu am evah pirazzi medium cu mi din aur , este o investitie dar ti le recomand cu toata caldura !

Ca o paranteza...... eu nu as pune pe o vioara de 700 lei corzi de 500. Nu uita , inainte de corzi , arcus , sacaz si asa mai departe ..vioara conteaza , vioara conteaza cel mai mult !


Ai mai putea incerca : pirastro piranito , Thomastik dominant/super-flexibil sau pirastro eudoxa ( sunt mai scumpe decat primele doua)
Sus In jos
 
Intrebare vioara
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Vioara Reghin
» Lectii vioara
» VAND VIOARA VECHE
» Vand vioara Ernst Schmidt
» OCAZIE ! VAND VIOARA VECHE

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Vioara :: Vioara :: Intrebari-
Mergi direct la: